Orientační běh je sportem prováděným v přírodě, převážně v lese. Jde v něm o co nejrychlejší pohyb terénem po předem neznámé trati, kterou má závodník zakreslenou ve speciální velmi podrobné mapě. K realizaci vydedukovaného postupu mezi kontrolními stanovišti tratě se využívá busola. Pokud se k pohybu používá lyží nebo horských kol, jedná se o klony, které náleží do rodiny tzv. orientačních sportů. V nevýkonnostní podobě je tento sport ideální relaxací pro dospělé nebo malým dobrodružstvím pro mladší účastníky.

    Orientační běh začal být v České republice provozován v padesátých letech minulého století. Oddíl při Spartaku Adamov byl ustaven v roce 1977 v době, kdy podoba tohoto sportu byla již velmi blízká té současné. Již 2 roky po založení byl oddílem uspořádán na vlastní mapě závod pod názvem Pohár Adastu, v roce 2016 se uskutečnil jeho 38. ročník. Pod hlavičkou Poháru Adastu byly zorganizovány v minulosti též 4 závody celostátního a 10 závodů moravského žebříčku jednotlivců, dále oddíl uspořádal mistrovství ČSSR v běhu na dlouhé trati. Během existence oddílu byla jeho členy zpracována čtyřicítka map. Členská základna oddílu se během jeho existence pohybovala mezi 30 až 50.

Stručné výsledky (prvních 6 v kategorii)

XL. ročníku Poháru Adastu

2. závodu Jihomoravské ligy dospělých, dorostu a žactva

Datum konání: 14. duben 2018 Ředitel závodu Antonín Věžník

Místo konání: Řícmanice Hlavní rozhodčí: Karel Truhlář

Použitá mapa: Prosba lesa 1:15 000/10 000 Stavitel trati: Jiří Procházka

Celkem odstartovalo a cílem prošlo 465 závodníků.

Kategorie D10 2.40 km / 70 m / 8 kontrol

1. Kočová Klára ZBM0850 21.24 SK Žabovřesky Brno

2. Strýčková Barbora ADA0852 23.02 OOB Spartak Adamov

3. Ryglová Adéla TBM0857 28.29 KOS TJ Tesla Brno

4. Rotková Veronika ZBM0854 28.32 SK Žabovřesky Brno

5. Skřivánková Anna TBM0853 29.04 KOS TJ Tesla Brno

6. Coufalová Rea ZBM0953 31.06 SK Žabovřesky Brno

Kategorie D10N 4.40 km / 70 m / 7 kontrol

1. Jágrová Aneta RBK0951 29.54 SK Radioklub Blansko

2. Kučerová Tereza ZBM0957 30.53 SK Žabovřesky Brno

3. Beránková Kamila ZBM1152 31.46 SK Žabovřesky Brno

4. Coufalová Thea ZBM1050 33.04 SK Žabovřesky Brno

5. Finstrlová Denisa ZBM0951 39.51 SK Žabovřesky Brno

6. Bašeová Jolana ZBM1051 41.05 SK Žabovřesky Brno

Kategorie D12 2.10 km / 50 m / 7 kontrol

1. Doušková Hana TBM0659 12.26 KOS TJ Tesla Brno

2. Doušková Kateřina TBM0679 13.28 KOS TJ Tesla Brno

3. Dobrovolná Anna TBM0758 14.25 KOS TJ Tesla Brno

4. Kurečková Klára ABM0657 14.40 KOB ALFA Brno

5. Fuchsová Ema TBM0653 14.52 KOS TJ Tesla Brno

6. Tomanová Eliška LBM0651 16.19 TJ Lokomotiva Ingstav Brno

Kategorie D14 2.80 km / 95 m / 9 kontrol

1. Ondrová Anna ZBM0553 22.51 SK Žabovřesky Brno

2. Ježková Ivana RBK0555 23.17 SK Radioklub Blansko

3. Procházková Doubravka ADA0651 23.31 OOB Spartak Adamov

4. Finstrlová Julie ZBM0552 24.38 SK Žabovřesky Brno

5. Dušková Tereza TBM0554 26.47 KOS TJ Tesla Brno

6. Miková Lenka TBM0460 28.43 KOS TJ Tesla Brno

Kategorie D16 3.30 km / 125 m / 11 kontrol

1. Mulíčková Markéta ABM0362 30.01 KOB ALFA Brno

2. Poloučková Hana ABM0350 38.02 KOB ALFA Brno

3. Janečková Josefína EKP0351 47.23 VŠTJ Ekonom Praha

4. Taslerová Tereza ABM0361 50.09 KOB ALFA Brno

Kategorie D18 4.50 km / 160 m / 13 kontrol

1. Hlaváčová Anežka TBM0199 47.53 KOS TJ Tesla Brno

Kategorie D21C 5.40 km / 280 m / 15 kontrol

1. Kozáková Zdenka TBM7952 46.44 KOS TJ Tesla Brno

2. Dittrichová Petra KON8787 50.58 KOB Konice

3. Ptáčková Veronika TBM7374 54.49 KOS TJ Tesla Brno

4. Fučíková Hana VBM7751 56.52 VSK Mendelu Brno

5. Křečková Lenka ASU9271 59.59 Magnus Orienteering

6. Matušková Jana RBK9999 65.09 SK Radioklub Blansko

Kategorie D21D 3.90 km / 140 m / 13 kontrol

1. Matulová Lucie ADA8880 35.28 OOB Spartak Adamov

2. Moučková Andrea RBK9257 41.37 SK Radioklub Blansko

3. Prokšová Blanka CHA8350 43.43 OK Chrastava

4. Zavadilová Simona PTE8485 46.13 TJ Sokol Ptení

5. Janečková Dagmar EKP6550 50.15 VŠTJ Ekonom Praha

6. Boháčová Lucie PTE8771 51.28 TJ Sokol Ptení

Kategorie D35 4.50 km / 170 m / 14 kontrol

1. La Carbonara Hana TBM7652 46.38 KOS TJ Tesla Brno

2. Štěpánková Kateřina TBM7654 47.33 KOS TJ Tesla Brno

3. Mulíčková Eva ABM7469 48.03 KOB ALFA Brno

4. Hiršová Marcela VBM7079 48.13 VSK Mendelu Brno

5. Tomíčková Dana 19X8050 48.50 ESOX ODEI

6. Ryglová Kateřina TBM7372 50.05 KOS TJ Tesla Brno

Kategorie D45 3.60 km / 110 m / 12 kontrol

1. Kubáňová Jana TBM7275 30.06 KOS TJ Tesla Brno

2. Hlavová Miroslava KON6389 34.34 KOB Konice

3. Schwabová Kateřina TBM7371 35.33 KOS TJ Tesla Brno

4. Fuchsová Marcela TBM7260 41.06 KOS TJ Tesla Brno

5. Bravená Alexandra VBM6155 41.41 VSK Mendelu Brno

6. Potěšilová Vladimíra VBM5655 41.55 VSK Mendelu Brno

Kategorie D55 2.90 km / 80 m / 11 kontrol

1. Pijáková Iveta SPE6251 28.08 KOB Sokol Pezinok

2. Janotová Dobra ZBM5662 29.28 SK Žabovřesky Brno

3. Kolaříková Věra SBK5251 30.36 KOB START Blansko

4. Slámová Hana TBM4951 32.37 KOS TJ Tesla Brno

5. Procházková Helena TBM5351 35.25 KOS TJ Tesla Brno

6. Šaffková Zuzana CHA5150 35.59 OK Chrastava

Kategorie H10 2.40 km / 70 m / 9 kontrol

1. Hájek Štěpán TBM0804 18.20 KOS TJ Tesla Brno

2. Bulička Martin ZBM0807 19.26 SK Žabovřesky Brno

3. Zřídkaveselý Martin ZBM0808 19.45 SK Žabovřesky Brno

4. Ježek David RBK0801 21.21 SK Radioklub Blansko

5. Štěpánek Ondřej TBM0809 23.30 KOS TJ Tesla Brno

6. Toman Matěj LBM0909 24.07 TJ Lokomotiva Ingstav Brno

Kategorie H10N 4.40 km / 70 m / 7 kontrol

1. Ševčík Filip TBM0802 22.00 KOS TJ Tesla Brno

2. Dvořák Tomáš TBM0906 37.17 KOS TJ Tesla Brno

3. Šimeček Petr ABM0904 40.19 KOB ALFA Brno

Kategorie H12 2.60 km / 70 m / 9 kontrol

1. Štěpánek Jan TBM0607 15.58 KOS TJ Tesla Brno

2. Brosch Ondřej RBK0606 16.03 SK Radioklub Blansko

3. Koča Vojtěch ZBM0602 17.13 SK Žabovřesky Brno

4. Urbánek Tomáš ZBM0604 17.19 SK Žabovřesky Brno

5. Vedra Tobiáš TBM0621 17.35 KOS TJ Tesla Brno

6. Ptáček Jonáš TBM0717 18.00 KOS TJ Tesla Brno

Kategorie H14 3.30 km / 120 m / 9 kontrol

1. Zřídkaveselý Adam ZBM0505 20.45 SK Žabovřesky Brno

2. Gryc Ondřej TBM0406 21.30 KOS TJ Tesla Brno

3. Doušek Tomáš TBM0401 22.45 KOS TJ Tesla Brno

4. Fousek Matěj RBK0402 24.51 SK Radioklub Blansko

5. Marek Vojtěch ZBM0410 25.33 SK Žabovřesky Brno

6. Rada Štěpán ABM0404 27.00 KOB ALFA Brno

Kategorie H16 4.50 km / 190 m / 13 kontrol

1. Palát Tomáš ABM0307 50.19 KOB ALFA Brno

2. Lička Adam TBM0326 53.53 KOS TJ Tesla Brno

3. Štorek David JPV0202 58.30 Oddíl OS SK Prostějov

4. Rajnoha Tomáš UBM0303 74.42 MENISKOS Brno

5. Oujezdský Matyáš ZBM0307 76.36 SK Žabovřesky Brno

6. Račanský Jan UBM0302 92.48 MENISKOS Brno

Kategorie H21C 9.10 km / 410 m / 23 kontrol

1. Čech Radovan TBM7835 65.05 KOS TJ Tesla Brno

2. Palát Petr ABM7415 68.11 KOB ALFA Brno

3. Ehl Jiří TBM7701 68.20 KOS TJ Tesla Brno

4. Perknovský Radim JPV8235 70.44 Oddíl OS SK Prostějov

5. Kozák Osvald TBM8201 71.58 KOS TJ Tesla Brno

6. Přikryl Petr ZBM6708 75.18 SK Žabovřesky Brno

Kategorie H21D 5.30 km / 260 m / 12 kontrol

1. Jirka Michal ZBM8403 44.57 SK Žabovřesky Brno

2. Uhmann Petr TBM8307 50.08 KOS TJ Tesla Brno

3. Janeček Jura EKP6701 50.17 VŠTJ Ekonom Praha

4. Kůr Jiří ZBM8304 56.50 SK Žabovřesky Brno

5. Sychra Marek 23C9300 57.05 TJ Papuchálci Brno

6. Dressler Jan SBK7911 58.38 KOB START Blansko

Kategorie H35 6.00 km / 240 m / 14 kontrol

1. Daněk Roman SBK7541 52.57 KOB START Blansko

2. Kheil Radim PBM7301 54.57 TJ Spartak 1. Brněnská

3. Kříž Lukáš TTR8201 55.32 OOB Třebíč

4. Račanský Jan UBM7903 56.25 MENISKOS Brno

5. Hlaváč Jiří TBM6116 57.00 KOS TJ Tesla Brno

6. Procházka Jan RBK7901 58.31 SK Radioklub Blansko

Kategorie H45 5.30 km / 220 m / 16 kontrol

1. Galík Pavel VBM6106 49.50 VSK Mendelu Brno

2. Svoboda Petr ABM7124 50.42 KOB ALFA Brno

3. Smolka Martin STE7100 51.31 SK SKI-OB Šternberk

4. Rajnoha Miroslav UBM7104 52.23 MENISKOS Brno

5. Navrátil Václav KON6427 53.01 KOB Konice

6. Jeřábek Luboš JPV6112 53.27 OS SK Prostějov

Kategorie H55 3.60 km / 130 m / 12 kontrol

1. Piják Jaroslav SPE5801 28.19 KOB Sokol Pezinok

2. Zdráhal Robert OOL5707 32.22 SK Haná orienteering

3. Višňa Milan OOL5904 32.37 SK Haná orienteering

4. Kolařík Zdeněk SBK5406 34.34 KOB START Blansko

5. Zabloudil Pavel TBM5003 34.57 KOS TJ Tesla Brno

6. Buřt Vladimír SBK6301 35.45 KOB START Blansko

Kategorie H65 3.00 km / 90 m / 11 kontrol

1. Šnyrch František ABM4902 35.04 KOB ALFA Brno

2. Dokoupil Vladimír VBM4806 38.13 VSK Mendelu Brno

3. Dufek Jan TBM4231 41.27 KOS TJ Tesla Brno

4. Procházka Jan TBM4907 51.35 KOS TJ Tesla Brno

5. Novotný Jan UBM4401 126.57 MENISKOS Brno

Kategorie HDR 4.50 km / 70 m / 9 kontrol

1. Buličková Klára ZBM 17.42 SK Žabovřesky Brno

2. Milánová Sárinka 2KC1152 21.21 Neregistrovaní - Milánovi

3. Kubáň Patrik TBM1001 24.41 KOS TJ Tesla Brno

4. Bublová Sára 26.27

5. Šťastný Jonatán VBM1101 27.36 VSK Mendelu Brno

6. Mynář Petr ZBM0907 28.28 SK Žabovřesky Brno

Kategorie P 3.10 km / 90 m / 11 kontrol

1. Beránková Šárka ZBM7356 18.28 SK Žabovřesky Brno

2. Gryc Jan TBM6709 20.29 KOS TJ Tesla Brno

3. Jašek Jindřich 22.09

4. Fišera Ota 26.04

5. Matuška Pavel RBK7001 26.25 SK Radioklub Blansko

6. Fuchs Jan TBM7101 28.50 KOS TJ Tesla Brno

Termínovka 2018 – ADA

24. 3. Český pohár štafet, Česká liga klubů (C), Staré Nechanice PHK

24.3. HO, 1. jarní kufr, klasika, Protivanov JPV

30. 3. - 1. 4. Velikonoce ve skalách (Jestřebí) DKP

8. 4. 1. JmK - liga, sprint, Tišnov VBM

14. 4. Mistrovství a Veteraniáda ČR v nočním OB, Horní Brusnice STH

14. 4. 2. JmK – liga, klasika, Řicmanice ADA

15. 4. Český pohár, WRE, žebříček A – sprint, Jičín SJC

21. 4. Žebříček B-Morava - klasická trať,MMR, Luhačovice Radostová LCE

22. 4. Český pohár štafet, Česká liga klubů (C), MMR, Petrůvka LCE

28. 4. 3. JmK – liga, krátká, Žďár RBK

5. 5. Žebříček B-Morava - klasická trať, Janovice u Rýmařova OOL

6. 5. Žebříček B-Morava - krátká trať, Janovice u Rýmařova OOL

12. 5. 4. JmK – liga, krátká, přebor obl, Řicmanice ZBM

19. 5. Mistrovství a Veteraniáda ČR ve sprintu, Tábor VTA

20. 5. Český pohár, WRE, žebříček A - krátká trať, Tábor, Dolní Horky VTA

26. 5. 5. JmK – liga, krátká, Brno – Kohoutovice ZBM

2. 6. 6. JmK – liga, klasika, přebor obl., Ivančice BBM

9. 6. Český pohár, žebříček A, žebříček B-Morava - krátká trať, Hrabová ASU

10. 6. Český pohár, WRE, žebříček A, žebříček B-Morava - klasická trať, Hrabová. ASU

16. 6. 7. JmK – liga, klasika, Říčany u Brna UBM

23. - 24. 6. Mistrovství a Veteraniáda ČR na krátké trati, WRE, Chlebské TBM

27. 6. Oblastní přebor štafet, Lipůvka JKBM

29. 6. - 1. 7. Cena střední Moravy (Suchý) JPV

6. - 8. 7. Veteran cup open 2018 (Brumbárov) VAM+KOR

13. - 15. 7. H.S.H. Vysočina cup (Lipnice nad Sázavou) CHT

20. - 22. 7. Grand prix Silesia (Mokré Lazce - Přerovec) AOP

27. - 29. 7. Šumperský divočák (Moravský Karlov) KSU

3. - 5. 8. Rumpál 2018 (Pozlovice) LCE

4. - 11. 8. Mistrovství světa, Riga, Sigulda LAT

11. - 12. 8. Rumcajsovy míle (Boseň - Valečov) SJC

24. - 26. 8. Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji (Branžež) TUR

31. 8. - 2. 9. Cena východních Čech (Radvanice) PHK

8. 9. Žebříček B-Morava - klasická trať, Jakartovice, Deštné AOP

9. 9. Žebříček B-Morava - krátká trať, Jakartovice, Deštné AOP

15. - 16. 9. Mistrovství a Veteraniáda ČR na klasické trati, WRE, Kladky JPV+KON

22. 9. 8. JmK – liga, klasika, Černovice TBM

28. 9. Mistrovství a Veteraniáda ČR sprintových štafet, Zlín, Jižní svahy TZL

29. 9. Český pohár štafet, Česká liga klubů (B), Zlín, Jižní svahy TZL

30. 9. Český pohár štafet, Česká liga klubů (B), Fryšták, Vylanta TZL

6. 10 9. JmK – liga, klasika, Lipůvka LBM

13. 10. Mistrovství a Veteraniáda ČR štafet, Krajníčko EKP+PVD

14. 10. Mistrovství a Veteraniáda ČR klubů a oblast. výběrů žactva, Krajníčko EKP+PVD

13. 10. 10. JmK – liga, krátká, Soběšice PBM

20. 10. 11. JmK – liga, klasika ZBM

27.10. 12. JmK – liga, klasika, Pohora KON

3.11. HO, krátká, Zábřeh ASU

10.11. Liga malých Moravských měst, Jedovnice ADA